صفحه نخست ˂ وبلاگ ˂ وبلاگ ˂ تقویم تولید محتوا چیست؟

تقویم تولید محتوا چیست؟

امروزه در کسب‌وکارهای مدرن تولید محتوا باکیفیت و متناسب با کسب‌وکار شما بسیار مهم است. برای این که بتوانید به طور منظم برای ‌وب‌سایت خود محتوا باکیفیتی تولید کنید نیاز به تقویم تولید محتوا دارید. تقویم محتوا یک تقویم ساده است که همه محتواهای تولید شده را که قصد دارید در سایت خود انتشار کنید در این تقویم طبقه‌بندی شده‌اند و زمان انتشار هر کدام از محتوا‌ها در وب‌سایت مشخص...
حدود زمان مطالعه 5 دقیقه

تقویم تولید محتوا چیست؟

امروزه در کسب‌وکارهای مدرن تولید محتوا باکیفیت و متناسب با کسب‌وکار شما بسیار مهم است. برای این که بتوانید به طور منظم برای ‌وب‌سایت خود محتوا باکیفیتی تولید کنید نیاز به تقویم تولید محتوا دارید. تقویم محتوا یک تقویم ساده است که همه محتواهای تولید شده را که قصد دارید در سایت خود انتشار کنید در این تقویم طبقه‌بندی شده‌اند و زمان انتشار هر کدام از محتوا‌ها در وب‌سایت مشخص شده است تا تیم‌بازاریابی محتوایی بتوانند برای تمام فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند. با کمک این تقویم می‌توانید برای محتواهایی که در ماه‌های آینده می‌خواهید در وب‌سایت خود منتشر کنید، برنامه‌ریزی نمایید. با تقویم تولید محتوا می‌توانید محتواهای که موضوع فعالیت سایت شما هستند را سازماندهی کنید‌. در این مقاله به بررسی بخش‌های مختلف تقویم تولید محتوا و اهمیت آن پرداخته‌ایم.

تقویم تولید محتوا شامل چه مواردی می‌شود:

عنوان محتوا

در این بخش موضوع محتوا مشخص شده است تا شما بدانید محتوا را در کدام بخش سایت باید قرار دهید.

تاریخ انتشار محتوا

در این بخش تاریخی که محتوا داخل سایت قرار می‌گیرد، مشخص شده است تا شما بتوانید به موقع نوشتن، ویرایش، تصاویر و اقدامات سئو را روی محتوا انجام دهید.

مخاطب محتوا

معمولا در تدوین استراتژی محتوا، شناخت مخاطب محتوا انجام می‌شود؛ ولی بهتر است در تقویم تولید محتوا هم اشاره‌ایی کوتاه به مخاطب محتوا شود تا مشخص باشد که محتوا برای چه کسانی نوشته می‌شود.

محتوا CTA

عناصر CTA به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بعد از انتشار محتوا در سایت، کاربر جذب شده را به ‌وب‌سایت خود هدایت کنید.

هدف محتوا تولید شده

هر محتوای با یک هدف خاصی نوشته می‌شود و در تقویم محتوا باید مشخص شود که چگونه می‌توان به هدف موردنظر دست یافت‌.

نوع محتوا

نوع محتوا می‌تواند اینفوگرافی، متن، پادکست، ویدیو و محصول باشد.

نویسنده محتوا

با توجه به تخصص و تجربه باید نویسنده‌های مناسبی را برای نوشتن انتخاب کنید و نام آن‌ها را در تقویم تولید محتوا ذکر کنید.

ارتقا و اشتراک‌گذاری محتوا

بعد از این که محتوا در سایت انتشار یافت باید آن را ارتقا دهید تا احتمال دیده شدن آن افزایش پیدا کند.

آمار محتوا

با استفاده از ابزارهای تقویم محتوا می‌توانید به صورت روزانه، ماهانه، سالانه و هفتگی آمارهای خود را تحلیل کنید و اگر از تولید محتوا نتوانسته‌اید به اهداف خود برسید باید سریع علت را پیدا کنید و به رفع آن اقدام کنید.

دلایل استفاده از تقویم محتوایی

از دلایل استفاده از تقویم محتوایی به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

برنامه‌ریزی محتوایی در تقویم تولید محتوا

بازاریابی محتوا باید مشخص کند که نیاز مشتری چیست و بر اساس نیاز مشتری محتوا تولید شود. در تقویم محتوایی نیاز مشتری مشخص شده است و به راحتی و با صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌توان نیاز مشتری را شناخت و برنامه‌ریزی لازم را انجام داد.

تاریخ‌های مهم فراموش نمی‌شوند

در تقویم محتوا تاریخ انتشار هر محتوای تولید شده در سایت مشخص می‌شود تا برنامه‌ریزی لازم برای تولید محتوای باکیفیت انجام شود.

به هماهنگی بین اعضا کمک می‌کند

با استفاده از تقویم محتوایی می‌توانید برای تولید هر محتوا برنامه‌ریزی کنید که این می‌تواند باعث هماهنگ شدن بین اعضای تیم و ارتباط بهتر آن‌ها شود.

مدیریت آسان‌تر منابع تولید محتوا

با استفاده از تقویم تولید محتوا می‌توانید روی تولید محتوا، نحوه انتشار و تبلیغ آن به سادگی مدیریت کنید.

بهینه‌سازی محتوا

با استفاده از تقویم محتوا می‌توانید ایده‌های خود را مرتب و سازماندهی کنید و به بهبود ایده‌پردازی و بهینه‌سازی محتوای تولید شده، کمک کنید.‌

جلوگیری از انتشار محتوای تکراری

با استفاده از تقویم محتوا می‌توانید به محتواهای تولید شده خود نظم دهید و با لیست کردن آن‌ها از بزرگترین اشتباهات خود یعنی انتشار محتوای تکراری جلوگیری کنید. انتشار محتوای تکراری باعث افت رتبه ‌وب‌سایت شما خواهد شد.

مزایا استفاده از تقویم محتوایی

از مزایا استفاده از تقویم محتوایی به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • با استفاده از تقویم محتوایی می‌توانید راه رسیدن به ایده‌های جدید را پیدا کنید و به موضوعات یک نگاه کلی و از بالا داشته باشید.
 • برای تولید محتوا یا ویدیو از سردرگرمی‌های ایده شما را رها می‌کند.
 • با توجه به نیاز یا توانایی مجموعه خود می‌توانید نقشه محتوا را به صورت روزانه، ماهانه، هفتگی یا حتی سالانه تنظیم کنید.
 • می‌توانید از نحوه تولید محتوا تا یک سال تصویر واضحی داشته باشید.
 • باعث رعایت نظم در انتشار محتوا می‌شود که این می‌تواند افزایش اعتماد مشتری یا کاربر به کسب‌وکار شما را افزایش دهد.
 • از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری می‌کند.
 • در زمان کمی می‌توانید برای آینده موضوع تولید محتوا را پیدا کنید تا فرصت برای بروزرسانی محتوای ضعیف را داشته باشید و ایده‌های خلاقانه برای تولید محتوا پیدا کنید.

مراحل طراحی و ساخت تقویم تولید محتوا

برای این که متناسب با زمینه فعالیت خود بتوانید تقویم تولید محتوا را طراحی کنید باید مراحل زیر طی شود:

 • در قدم اول از تقویم گوگل یا نمونه جدول‌های آماده در اینترنت برای ایجاد تقویم تولید محتوا و ثبت اطلاعات در آن می‌توانید، استفاده کنید. برنامه‌ریزی خود را برای زمان‌های سه ماهه، شش ماهه و حتی یکساله می‌توانید انجام دهید.
 • برای دریافت بازخورد و اصلاح یک برنامه مدون داشته باشید. نتایج اهدافی که برای بازاریابی خود چیده‌اید را در تقویم تولید محتوای خود بررسی کنید. در ماه برنامه‌ریزی کنید که بازیابی محتوایی خود را برای چه تعداد مشتریان بالفعل و چه تعداد مشتریان راغب می‌خواهید، انجام دهید.
 • اقدامات مشخصی مانند انتشار یک فایل صوتی، به روزرسانی وبلاگ، انتشار یک ویدیو به صورت هفتگی یا انتشار یک کتاب الکترونیکی به صورت ماهانه را که روی سایت خود می‌خواهید انجام دهید تاریخ‌های آن‌ها را مشخص و در تقویم محتوایی ثبت کنید.
 • به مبحث سئو یا کلمات کلیدی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو، فراخوانی برای مشارکت و مراحل چرخه خرید توجه کنید که محتواهای تولید شده مطابق با اهداف و برنامه‌ریزی شما باشند.
 • توجه به حوادث بیرونی یا تاریخ‌های خاص یکی از موقعیت‌های کلیدی برای شکل‌های مشخصی از محتوا و عناوین است. به طور مثال کسب‌و‌کارهای که با مصرف‌کنندگان در ارتباط هستند محتواهایی را متناسب با مناسب‌های مانند روز مادر و شب چله آماده می‌کنند تا بتوانند به مشتریان خود مناسب پیش‌روی را یادآوری کنند.
 • یک قالب جداگانه برای هر نوع محتوا نظیر ویدیو، کتاب‌های الکترونیکی، وبینار و پشت وبلاگ قرار دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *