صفحه نخست ˂ وبلاگ ˂ مجله ˂ چرا نیاز به تولید محتوا داریم؟

چرا نیاز به تولید محتوا داریم؟

در جهان دیجیتالی کنونی، تبلیغات محتوایی بهترین شیوه‌ای است که کسب‌و‌کارتان قادر است برای جلب و حفظ مشتریان به‌کار گیرد. بنابرین، خلق محتوا به حرفه‌ای پرمخاطب در عرصه کاری تبدیل گشته و افراد زیادی با علاقه به نگارش و مارکتینگ راه حرفه‌ای خود را در این مسیر تعریف می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم به خواندن مقالات علاقه‌مند هستند و آن‌ها را به تبلیغات مستقیم ترجیح می‌دهند و...
حدود زمان مطالعه 5 دقیقه

چرا نیاز به تولید محتوا داریم؟

در جهان دیجیتالی کنونی، تبلیغات محتوایی بهترین شیوه‌ای است که کسب‌و‌کارتان قادر است برای جلب و حفظ مشتریان به‌کار گیرد. بنابرین، خلق محتوا به حرفه‌ای پرمخاطب در عرصه کاری تبدیل گشته و افراد زیادی با علاقه به نگارش و مارکتینگ راه حرفه‌ای خود را در این مسیر تعریف می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم به خواندن مقالات علاقه‌مند هستند و آن‌ها را به تبلیغات مستقیم ترجیح می‌دهند و ۷۰ درصد از آن‌ها عقیده دارند که خواندن محتوا باعث شده است به یک محصول یا کسب‌وکار احساس نزدیکی بیشتری داشته باشند. با توجه به این آمارها داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوا برای دست‌یابی به مشتریان ثابت و بالقوه در هر کسب‌و‌کاری امری مهم محسوب می‌شود. به همین دلیل در بازار کار کل دنیا تولید محتوا یکی از مشاغل پرطرفدار است و با تولید یک محتوا باکیفیت می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب وب‌سایت خود کنید و به مشتریان بیشتری دست یابید. در این مقاله ما به بررسی دلایل نیاز به تولید محتوا پرداخته‌ایم.

دلایل اهمیت سرمایه‌گذاری در محتوانویسی

سرمایه‌گذاری در محتوانویسی نه تنها باعث افزایش دیده شدن برند در فضای دیجیتال می‌شود، بلکه زمینه‌ساز اعتماد و وفاداری مشتریان به مرور زمان خواهد بود. از سوی دیگر، محتوای مرغوب و استراتژیک، نقش اساسی در بهبود سئو داشته و دروازه‌های تازه‌ای برای جذب ترافیک کیفی و فروش باز می‌کند. در ادامه دلایل اهمیت تولید محتوا را بررسی می‌کنیم.

ساختن اعتبار: کیفیت بالای محتوای شما، مخاطبانی که در جستجوی پاسخ‌های قانع‌کننده هستند را به سمت خود جلب می‌کند. این امر موجب می‌شود تا آن‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر، دوباره به سایت شما مراجعه کنند و با تعاملات مکرر، اطمینان و اعتماد خود به شما را افزایش دهند.

ترویج هویت برند: محتوای شما فرصتی بی‌نظیر برای ارائه اطلاعاتی خاص و نفیس درباره کسب‌و‌کارتان فراهم می‌آورد. از اسلوب نگارش گرفته تا انتخاب فونت‌ها و رنگ‌بندی، هر یک به، به یاد ماندن شما از دیگران کمک شایانی می‌کند.

پشتیبانی از سئو: هدف اصلی هر کسب‌و‌کار آنلاینی، قرار گرفتن در معرض دید در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. استفاده‌ی هوشمندانه از کلیدواژه‌ها و استراتژی‌های سئو موثر این امکان را فراهم می‌سازد که محتوای شما به‌خوبی دیده شده و بازدیدکنندگان را به خود جذب کند.

تولید سرنخ فروش: هر نوشته جدیدی که منتشر می‌کنید، فرصت‌هایی جدید برای جلب توجه بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، به‌واسطه‌ی قابلیت‌های اشتراک‌گذاری خود، می‌تواند به یک ابزار مفید برای تولید سرنخ تبدیل شود.

نمایش دادن دانش و تخصص: وقتی محتوای شما به پاسخگویی دقیق به ابهامات کاربران و رفع نیازهایشان می‌پردازد، تصویری از تخصص و مهارت شما در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد. به‌طور مثال، وب‌سایت مرتبط با فروش میلگرد، با ارائه اطلاعات تخصصی در مورد محصولات خود، نه تنها کالایش را معرفی می‌کند بلکه به سوالات مخصوص بازدیدکنندگان پاسخی کارآمد ارائه می‌دهد.

چرا بازاریابی محتوا مهم است

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ Content Marketing نوعی بازیابی با استفاده از نوشتن محتوا مفید، جذاب و قانع‌کننده است. در واقع تولید محتوای ارزشمند و مفید می‌تواند به صورت ریسمانی باشد که به سمت مشتری پرتاب می‌شود تا او را جذب کسب‌وکار و وب‌سایت خود کنیم. در بازاریابی محتوا با موتورهای جستجو و رسانه‌های اجتماعی وب‌سایت خود را به دیگران نشان می‌دهید در واقع محتوای خوب و باکیفیت باعث می‌شود موتورهای جستجو سایت ما را بالا بیارند و هر چه مطالب محتوا باکیفیت‌تر باشد سایت در قسمت بالاتر قرار می‌گیرد و می‌توانید مشتریان بیشتری را به سوی کسب‌وکار خود جذب کنید؛ چون عموم افراد بیشتر مطالب سایت‌های اول و دوم  که موتورهای جستجوگر آن‌ها را نشان می‌دهد، مطالعه می‌کنند.

بازاریابی محتوا در ایجاد اعتماد، بهبود نرخ‌های تبدیل، توسعه روابط و ایجاد لید کمک می‌کند. به این نکته توجه کنید که مشتریان از برندهای موردعلاقه خود انتظار دارند که محتوای باکیفیت و خوبی را ارائه دهند. طبق گزارش State of Inbound  اولویت اصلی ۸۰ درصد بازاریابان تولید محتوا است. علاوه بر این، بازاریابی محتوا به طور متوسط ۲۶ درصد از بودجه بازاریابی B2B  را به خود اختصاص می‌دهد.

مزایای تولید و بازاریابی محتوا در اکوسیستم کسب و کار

شایسته است به مزایای چشمگیری که تولید و بازاریابی محتوا در دنیای تجارت به ارمغان می‌آورد، نیز توجه کنیم. از این مزایای کلیدی به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش جاذبه وب‌سایت

محتوای درخشان به‌عنوان یک محرّک قدرتمند عمل می‌کند، که باعث جلب توجه و ارتقاء شمار بازدیدکنندگان می‌شود. بخصوص، با وبلاگ‌های سرشار از دانش، محتوای ویژه‌ای به آن‌ها داده شده که موجب افزایش وقت گذرانی کاربران و اعتباری بی‌نظیر برای سایت‌ها را فراهم می‌آورد. برای مثال، شرکت‌هایی که سیلی از پست‌های وبلاگی را به‌طور پیوسته منتشر می‌کنند، سه برابر ترافیک بیشتری نسبت به سایرین کسب می‌کنند. محتوایی که بر پایه‌ی پرسش‌های عمومی و رایج کاربران استوار است، می‌تواند به‌عنوان نقطه‌ی عطف وب‌سایت ظاهر شود و با پاسخگویی مناسب به جستجوهای کاربران، آن‌ها را به انجام اقدامات خریدی ترغیب کند.

ارزش‌آفرینی با هزینه‌های بهینه

در دنیای امروز، ایجاد محتوای دیجیتالی از جمله ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین شیوه‌های تبلیغاتی به شمار می‌رود. با پرداخت هزینه‌های کمتر برای تبلیغات، شما می‌توانید تأثیری فزاینده و عمقی بر مخاطبانتان بگذارید. محتوای متنی، با وجود اینکه تنها یکی از اجزاء بازاریابی دیجیتال است، می‌تواند با هزینه‌های اقتصادی نقش بزرگی در تقویت حضور آنلاین و سئو وب‌سایت شما ایفا کند.

تأثیرگذاری آسانتر

ایجاد و توزیع محتوا برای کسب و کارهایی که دانسته‌های تخصصی را به جامعه هدف خود منتقل می‌کنند، بی‌نهایت مفید است. بازاریابی محتوا می‌تواند، حتی با استفاده از موضوعات کسب و کاری که ممکن است خشک و جدی به نظر برسند، توسط پیشنهاد مطالب سرگرم‌کننده، فضایی دلپذیر برای مخاطبین خلق کرده و آن‌ها را به دنبال کردن محتوای شما ترغیب نماید.

جذب مخاطبان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و ماندگاری آنها

تولید محتوا باکیفیت باعث می‌شود، مخاطبان مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. یک محتوای عالی مشتریان بالقوه را وادار می‌کند تا محصول بیشتری از ما بخرند؛ چون باعث ایجاد تجریبات مثبت برای مشتریان بالقوه می‌شود. این سرمایه گذاری در جذب مخاطب، مخاطبان را برای مدت زمان بیشتری نگاه می‌دارد.

اعتماد بیشتر مخاطبان به شما

شما با تولید محتوا می‌توانید با مخاطبان خود ارتباط مستقیم برقرار کنید و به سوالات آن‌ها پاسخ دهید و با مشتریان تعامل برقرار کنید. بدون این که در ازای محتوای باکیفیتی که خلق می‌کنید، چیزی دریافت کنید، اعتماد مخاطبان به توصیه‌های شما افزایش پیدا می‌کند که این موجب شهرت برند شما خواهد شد.

جذب لیدهای باکیفیت

ارائه محتوا مفید، باکیفیت و رایگان باعث می‌شود، تعداد بازدیدکنندگان سایت شما افزایش یابد و مخاطبان شما به احتمال زیاد در حال و آینده حتما محصول شما را می‌خرند که این باعث می‌شود برای تیم فروش شما لیدهای جدیدی ایجاد شود.

کسب‌وکار شما به لطف سئو بیشتر دیده خواهد شد

هر چه محتوای منجسم‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید برای اهداف سئوی شما بهتر است. سئو باعث می‌شود سایت شما رتبه بالاتری در موتورهای جستجو کسب کند و مخاطبان بیشتری به خواندن محتوای وب‌سایت شما جذب می‌شوند‌.

معرفی تخصص شما و ایجاد آگاهی از برند Brand Awareness

محتوای وب‌سایت شما باید در زمینه کاری که انجام می‌دهید، تخصص شما را نشان دهد‌. علاوه بر این با محتوای باکیفیت می‌توانید مخاطبانی که با برند شما آشنایی ندارند آن ها را از برند خود آگاه می کنید.

افزایش طرفداران وفادار برند

همه افرادی که با خواندن محتوای وب‌سایت شما هیجان‌زده می‌شوند، قبل از این که محصول شما را بخرند یکی از طرفداران برند می‌شوند و برند شما را به دیگران معرفی می‌کنند.

سنجش عملکرد محتوا آسان است

بازاریابی محتوا به هیچ عنوان یک فرآیند یکباره نیست و به اصلاح و تنظیم مداوم نیاز دارد. شما می توانید به راحتی عملکرد محتواهای سایت خود را ارزیابی کنید و به مرور زمان عملکرد محتواهای خود را بهتر نمایید.

اصول و ضرورت‌های تولید مطالب متنی در بازاریابی آنلاین

اگرچه هزینه یکی از شاخص‌های تعیین‌کننده در سرمایه‌گذاری‌های بازاریابی آنلاین است، اما تولید برخی محتواها، مانند ویدئوها، مستلزم بودجه‌ای قابل توجه است. ویدئو تهیه شده توسط موبایل در قیاس با ویدئوهای حرفه‌ای عمیقاً متفاوت است و انتشار ویدئوهای نامرغوب به‌طور مستقیم بر حیثیت کسب‌وکارها اثر می‌گذارد. در مقابل، تولید مطالب متنی برای وبلاگ‌ها نه تنها هزینه‌ها را کاهش داده بلکه تأثیر شگفت‌انگیزی بر جذب مخاطب دارد. اگر همچنان در رابطه با ضرورت های تولید محتوای کتبی سوال دارید، نگاهی بیندازید به دلایل زیر:

تقویت سئو با محتوای متنی: متون شامل کلمات کلیدی مهم مورد جستجو در گوگل هستند. زمانی که یک نوشته جالب توجه کاربران را به وبسایت جذب کند و در نتیجه، آن‌ها به خواندن ادامه دهند، گوگل از استنباط محتوای مناسب محتوای کاربری که جستجوی آن را انجام داده بود آگاه شده و امتیاز وب‌سایت را افزایش می‌دهد. محتواهای جذاب و آموزنده به وب‌سایت شما اعتبار بیشتری می‌بخشند.

افزایش فروش: ممکن است این مطلب بی‌ربط به نظر رسد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که متون کاربردی موثرترین عامل در افزایش فروش هستند. محتوای با ساختار مناسب به خوانندگان این فرصت را می‌دهد تا سریعاً اطلاعات مورد نیاز را بیابند، در حالی که این امکان در ویدئوها کمتر فراهم است چرا که نیاز به مشاهده کامل دارند.

محتوا متنی، انتخابی بدون مزاحمت: وقتی مخاطبان توانایی تماشای محتوای صوتی یا ویدئویی به دلایلی نظیر محدودیت‌های صدایی را ندارند، محتوای متنی به گزینه ارجح آن‌ها تبدیل می‌شود. همچنین، محتوای متنی احتمال دلزدگی ناشی از عوامل بصری و صوتی ویدئوها را از بین می‌برد و محتوای مورد نیاز را به شیوه‌ای غیراسترس‌زا به نظر بیننده منتقل می‌کند.

یک مثال از بازاریابی محتوا

به عنوان مثال فرض کنید که مربی ورزشی شخصی هستید و قصد دارید  تعداد مشتریان خود را افزایش دهید برای این منظور یک وبلاگ راه‌اندازی می‌کنید و در سایت خود محتوای باکیفیتی در مورد کاهش وزن، نحوه تناسب اندام و تغذیه صحیح می‌نویسید و در هر هفته محتوای خود را بهینه‌سازی می‌کنید. زمانی که فردی به دنبال راه‌های خوش فرم شدن است و در هنگام جستجو در اینترنت وبلاگ شما بالا می‌آید و شروع به خواندن محتوای سایت شما می‌کند. اگر مطالب شما جذاب و مفید باشد، او تصمیم می‌گیرد به تنهایی خودش با ورزش کردن  اندام خود را خوش‌فرم کند یا این که تصمیم می‌گیرد با شما تماس بگیرد و مشاوره‌های لازم را بگیرد و در نهایت در برنامه ورزشی شما شرکت می‌کند.‌ با این مثال به خوبی مشخص شد که برای افزایش تعداد مشتریان و هدایت آن‌ها به سوی کسب‌وکار شما موثرترین راه است.

کلام پایانی

تولید محتوا، همچون رکن اساسی ای قلمداد می‌شود که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا پلی میان کسب‌وکارها و مخاطبان‌شان باشند. این عمل نه‌تنها به جلب توجه و جذب مشتریان جدید کمک می‌کند، بلکه در ایجاد و حفظ رابطه‌ای پایدار و سودآور با مخاطبان فعلی نقش بسزایی دارد. علاوه بر ارزش‌آفرینی برای مصرف‌کننده، محتوای دقیق و کاربردی موجب بهبود جایگاه کسب‌وکار در نتایج موتورهای جستجو و در نهایت افزایش اعتبار و تصویر برند در فضای آنلاین می‌شود. در دوره‌ای که اطلاعات پادشاهی می‌کنند، عدم حضور فعال در عرصه تولید محتوا معادل با عقب ماندن در رقابت برای کسب‌وکارهاست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *