صفحه نخست ˂ وبلاگ ˂ مجله ˂ چگونه برای جستجوی کلمات کلیدی تحقیق کنیم؟

چگونه برای جستجوی کلمات کلیدی تحقیق کنیم؟

کلمات کلیدی اساس سئو هستند. اگر هیچ کس چیزی را که درباره آن می نویسید جستجو نمی کند، هیچ ترافیکی از Google دریافت نخواهید کرد—هرچقدر هم که تلاش کنید. به همین دلیل تسلط بر هنر تحقیق کلمات کلیدی برای موفقیت شما در سئو بسیار مهم است. هزینه اشتباه کردن بسیار زیاد است. کلمات کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید، در این صورت در خطر هدر دادن زمان و منابع خود هستید....
حدود زمان مطالعه 14 دقیقه

چگونه برای جستجوی کلمات کلیدی تحقیق کنیم؟

کلمات کلیدی اساس سئو هستند. اگر هیچ کس چیزی را که درباره آن می نویسید جستجو نمی کند، هیچ ترافیکی از Google دریافت نخواهید کرد—هرچقدر هم که تلاش کنید.

به همین دلیل تسلط بر هنر تحقیق کلمات کلیدی برای موفقیت شما در سئو بسیار مهم است. هزینه اشتباه کردن بسیار زیاد است. کلمات کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید، در این صورت در خطر هدر دادن زمان و منابع خود هستید.

و من قصد ندارم شما را صمیمی کنم. تحقیق کلیدواژه علم موشک نیست. در واقع، شما تقریباً در عرض 20 دقیقه بیشتر آن را یاد خواهید گرفت. اما چند نکته مهم و تصور غلط وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا بتوانید تصمیمات سئو بهتری بگیرید.پس بیایید درست شیرجه بزنیم.

اگر در زمینه سئو تازه کار هستید، احتمالاً از خود می پرسید که تحقیق در مورد کلمات کلیدی چیست و چرا اینقدر مهم است. خوب، این فصل کوتاه برای شماست. در غیر این صورت، فقط به مورد بعدی بروید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی فرآیند کشف عبارت‌های جستجوی ارزشمندی است که مشتریان هدف شما در موتورهای جستجو مانند Google برای جستجوی محصولات، خدمات و اطلاعات تایپ می‌کنند.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

اگر صفحه ای را در مورد موضوعی منتشر کنید که هیچ کس آن را جستجو نمی کند، آن مقاله هیچ ترافیکی از Google (یا سایر موتورهای جستجو) دریافت نخواهد کرد.

بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند، و این بخشی از دلیلی است که بر اساس مطالعه ما، 90.63 درصد از صفحات در اینترنت ترافیکی از گوگل دریافت نمی‌کنند.

تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که برای هر چیزی که می خواهید بنویسید، تقاضای جستجو وجود دارد. بنابراین، اگر صفحه شما در نهایت رتبه خوبی در گوگل برای کلمه کلیدی مورد نظر خود کسب کند، از جریان ثابتی از بازدیدکنندگان بسیار هدفمند برای آن لذت خواهید برد.

تحقیقات کلمات کلیدی از قرار دادن خود به جای مشتریان شروع می شود. از چه کلمات و عباراتی می توانند برای یافتن راه حل برای مشکلات خود استفاده کنند؟ آنها را به یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند Ahrefs’s Keywords Explorer وصل کنید، و هزاران ایده کلیدی مرتبط دیگر را در کنار آنچه که اخیراً فکر کرده اید، پیدا خواهید کرد.

این یک فرآیند ساده است، اما برای انجام آن به دو چیز نیاز دارید:

دانش خوبی از صنعت شماست

درک نحوه عملکرد ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

این همان چیزی است که این فصل در مورد آن است.

1.طوفان فکری برای کلمات کلیدی “بذر”.

کلمات کلیدی Seed نقطه شروع فرآیند تحقیق کلمات کلیدی شما هستند. آنها جایگاه شما را مشخص می کنند و به شما کمک می کنند تا رقبای خود را شناسایی کنید. هر ابزار تحقیق کلمه کلیدی یک کلمه کلیدی seed را می خواهد، که سپس از آن برای ایجاد لیست عظیمی از ایده های کلمه کلیدی استفاده می کند (به زودی در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد).

اگر قبلاً یک محصول یا کسب و کار دارید که می‌خواهید به صورت آنلاین تبلیغ کنید، پیدا کردن کلمات کلیدی اولیه آسان است. فقط به این فکر کنید که افراد چه چیزی را در گوگل تایپ می کنند تا آنچه را که شما ارائه می دهید پیدا کنید.

برای مثال، اگر قهوه و تجهیزات قهوه‌سازی را می‌فروشید، کلمات کلیدی seed شما ممکن است این باشد:

قهوه

کاپوچینو

مطبوعات فرانسه

نسپرسو

و غیره

توجه داشته باشید که کلمات کلیدی seed خود لزوما ارزش هدف گذاری با صفحات وب سایت شما را ندارند. همانطور که از نام آن پیداست، از آنها به عنوان “دانه” برای مراحل بعدی این فرآیند استفاده خواهید کرد. بنابراین زیاد روی کلمات کلیدی اولیه خود وسواس نداشته باشید. فقط چند دقیقه طول می کشد تا آنها را مشخص کنید. به محض اینکه تعداد انگشت شماری از ایده های گسترده مرتبط با موضوع وب سایت خود دارید، به مرحله بعدی بروید.

2.ببینید رقبای شما برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند

نگاه کردن به اینکه کدام کلمات کلیدی در حال حاضر ترافیک را برای رقبای شما ارسال می کنند، معمولاً بهترین راه برای تسریع در تحقیق کلمات کلیدی شما است. اما ابتدا باید آن رقبا را شناسایی کنید. اینجاست که لیست کلمات کلیدی طوفان فکری شما به کارتان می آید. کافی است یکی از کلمات کلیدی اولیه خود را در گوگل جستجو کنید و ببینید چه کسی در صفحه اول رتبه بندی می شود.

اگر هیچ یک از وب‌سایت‌های دارای رتبه برتر برای کلمات کلیدی seed شما شبیه سایت شما (یا جایی که می‌خواهید آن را انتخاب کنید) ندارد، باید چیزهای کمی خاص‌تر را جستجو کنید.

برای مثال، اگر تجهیزات قهوه‌سازی را در وب‌سایت خود می‌فروشید، ممکن است رقبای واقعی بیشتری را در نتایج جستجو برای «کاپوچینو ساز» به جای «کاپوچینو» بیابید. دلیل آن این است که اکثر فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی مانند فروشگاه شما در رتبه‌بندی اولی و وبلاگ‌ها برای دومی رتبه‌بندی می‌شوند.

هنگامی که یک وب سایت رقیب را پیدا کردید که با این شرایط مطابقت دارد، باید آن را به یک ابزار هوشمند رقابتی مانند Ahrefs’ Site Explorer متصل کنید تا بررسی کنید کدام صفحات بیشترین ترافیک را برای آن به ارمغان می آورند و این صفحات چه کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند.

پس از تکرار این فرآیند با تعدادی از رقبای خود، با لیست بسیار قابل توجهی از کلمات کلیدی مرتبط مواجه خواهید شد. و شما حتی به سختی تحقیق کلمات کلیدی خود را شروع کرده اید!

اینکه آیا این ایده‌های کلیدواژه صرفاً اطلاعاتی هستند (مثلاً مقالات وبلاگ) یا دارای هدف تجاری (به عنوان مثال، صفحات محصول) هستند، چیزی است که ما در مراحل بعدی فرآیند تحقیق کلمه کلیدی خود تعیین خواهیم کرد. در حال حاضر، هدف شما این است که تا جایی که می توانید ایده های کلیدی مرتبط را جمع آوری کنید.

اطمینان حاصل کنید که این روند را برای تعداد زیادی از رقبا که می توانید تکرار کنید. ما یک گزارش مفید در Site Explorer داریم که به شما کمک می کند تعداد بیشتری از آنها را کشف کنید. این “دامنه های رقابتی” نامیده می شود و وب سایت های مشابهی را که وارد کرده اید بر اساس کلمات کلیدی رایجی که در گوگل رتبه بندی می کنند به شما نشان می دهد.

3.از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید

رقبا می توانند منبع خوبی برای ایده های کلمات کلیدی باشند. اما به احتمال بسیار زیاد کلمات کلیدی زیادی وجود دارد که رقبای شما هنوز به آنها پاسخ نداده اند. شما می توانید این موارد را با استفاده از ابزارهای مختلف تحقیق کلمات کلیدی پیدا کنید.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی همه به یک شکل کار می کنند. شما یک کلمه کلیدی seed را وصل می کنید، و آنها ایده های کلمه کلیدی را از پایگاه داده های خود بر اساس آن کلمه کلیدی بیرون می آورند.

Google Keyword Planner (به اختصار GKP) شاید شناخته شده ترین ابزار کلمات کلیدی باشد. استفاده از آن رایگان است و اگرچه برای افرادی ساخته شده است که می خواهند تبلیغات پولی را در گوگل نمایش دهند، اما می توانید از آن برای یافتن کلمات کلیدی برای اهداف سئو نیز استفاده کنید.

در اینجا چند ایده برای کلمه کلیدی وجود دارد که GKP برای کلمه کلیدی seed “قهوه” به من داده است:

توجه به این نکته مهم است که GKP می‌تواند ایده‌هایی برای کلمات کلیدی ایجاد کند که لزوماً حاوی کلمه کلیدی اولیه شما نیستند. برای مثال کلمه کلیدی “percolator” را در نظر بگیرید. احتمالاً نمی دانید که این موضوع به قهوه ربط دارد، مگر اینکه یک خبره قهوه هاردکور باشید. که GKP را به ابزاری کاملاً مفید برای کشف ایده‌های کلیدواژه غیر واضح تبدیل می‌کند.

و هر زمان که کلمه کلیدی جالبی مانند آن را کشف کردید، سعی کنید از آن به عنوان کلمه کلیدی جدید خود استفاده کنید و ببینید چه نوع ایده های کلیدی جدیدی از آن به دست خواهید آورد.

فراتر از برنامه ریز کلمات کلیدی، چندین ابزار رایگان دیگر برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد. اگر تازه شروع به کار کرده باشید، اینها عالی هستند، اما به زودی متوجه خواهید شد که از نظر داده و عملکرد بسیار محدود هستند.

بنابراین، اگر تصمیم دارید که به افزایش ترافیک جستجو در وب سایت خود متعهد شوید، می توانید از سطح رایگان صرف نظر کرده و از یک ابزار تحقیق کلمه کلیدی “حرفه ای” استفاده کنید. مانند اکسپلورر کلمات کلیدی Ahrefs.

بیایید چند کلمه کلیدی اولیه خود را وارد کنیم و ببینیم چه تعداد ایده برای کلمه کلیدی به ما می دهد.

3.9 میلیون کلمه کلیدی! هیچ ابزار رایگانی به شما اجازه نمی دهد با چنین تعداد زیادی از ایده های کلیدواژه کار کنید.

ممکن است تعداد زیادی از کلمات کلیدی برای کار با آن به نظر برسد. و هست. اما نگران نباشید. بعداً در این راهنما یاد خواهید گرفت که چگونه آنها را دقیقاً در ابزار کوچک کنید.

در حال حاضر، اجازه دهید به طور خلاصه تفاوت بین دو نوع اصلی گزارش ایده کلمه کلیدی را که در Keywords Explorer داریم توضیح دهم.

شرایط تطبیق

این گزارش فقط ایده های کلیدواژه ای را به شما نشان می دهد که حاوی کلمات کلیدی اصلی شما در آنها است. این دو حالت دارد: «تطابق شرایط» و «تطابق عبارت».

«تطابق شرایط» ایده‌های کلیدواژه‌ای را نشان می‌دهد که شامل همه کلمات کلیدواژه دانه شما در آنها است، صرف نظر از اینکه دقیقاً کجا هستند و به چه ترتیبی هستند. بنابراین اگر کلمه کلیدی دانه ما «ماشین قهوه» باشد، کلمه کلیدی زیر را دریافت می‌کنیم. ایده ها:

دستگاه های فروش قهوه

مسلسل کلی کافی شاپ

«تطابق عبارت» فقط ایده‌های کلیدواژه‌هایی را برمی‌گرداند که کلمات کلیدواژه اصلی شما را دقیقاً به ترتیبی که وارد کرده‌اید دارند. اینجوری:

بهترین دستگاه قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز با آسیاب

اصطلاحات مرتبط

این گزارش ایده‌های کلیدواژه‌هایی را نشان می‌دهد که لزوماً حاوی کلمات کلیدی اصلی شما نیستند. همچنین دارای دو حالت است: “Also rank for” و “Also talk about”.

«همچنین رتبه برای» عبارت‌های جستجویی را به شما نشان می‌دهد که صفحات با رتبه برتر برای کلمه کلیدی seed شما نیز برای آنها رتبه‌بندی می‌شوند.

“Also talk about” کلمات و عباراتی را به شما نشان می دهد که اغلب در صفحات با رتبه برتر برای کلمات کلیدی اولیه شما ذکر شده اند.

4.جایگاه خود را مطالعه کنید

همه چیزهایی که تا به حال بحث کردیم برای ایجاد تعداد تقریبا نامحدودی از ایده های کلیدواژه کافی است. اما در عین حال، این فرآیند به نوعی شما را “در جعبه” نگه می دارد.

می‌توانید این مشکل را با رفتن به مکان‌هایی که مخاطبان هدف شما در آنجا حضور دارند حل کنید – انجمن‌های صنعتی، گروه‌ها، و سایت‌های پرسش و پاسخ – و مطالعه مکالمات آنها.

به عنوان مثال، این یک موضوع است که در /r/coffee subreddit پیدا کردم:

یک بررسی سریع در Keywords Explorer، و این عبارت جستجو را پیدا کردم: “aeropress coffee to water ratio.” فقط 150 جستجو در ماه دریافت می کند، اما این واقعیت که این موضوع 42 رای مثبت در Reddit به دست آورد به این معنی است که مردم واقعاً از این دانش قدردانی می کنند. به علاوه، محتوای آن موضوع Reddit می تواند به عنوان پایه ای برای محتوای آینده من باشد.

به غیر از مرور انجمن های صنعتی، مشتریان فعلی شما نیز می توانند منبع خوبی برای ایده های کلیدواژه باشند. بنابراین دفعه بعد که با آنها صحبت می کنید، به یاد داشته باشید که به زبانی که استفاده می کنند و سؤالات رایجی که می پرسند توجه کنید. این ممکن است شما را به ایده های کلیدی اصلی برای پوشش در وب سایت خود هدایت کند.

دسترسی به میلیون ها ایده کلیدواژه خوب و خوب است. اما چگونه می توان فهمید که کدام یک بهترین هستند؟ به هر حال، گذر از همه آنها با دست کار تقریباً غیرممکن خواهد بود.

راه حل ساده است: از معیارهای SEO استفاده کنید تا چیزها را محدود کنید و گندم را از کاه جدا کنید قبل از اینکه آنها را به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید.

بیایید چهار معیار کلیدواژه را که می‌توانید برای این کار استفاده کنید، بررسی کنیم.

حجم جستجو

حجم جستجو میانگین تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در ماه جستجو می شود را به شما می گوید. به عنوان مثال، «دونالد ترامپ» حجم جستجوی ماهانه 3.1 میلیون در ایالات متحده دارد. تنها.

چهار نکته مهم در مورد متریک حجم جستجو وجود دارد:

این تعداد جستجوها است، نه تعداد افرادی که جستجو کرده‌اند – مواردی وجود دارد که ممکن است یک کلمه کلیدی را چندین بار در ماه جستجو کند (به عنوان مثال، “آب و هوا در سنگاپور”). همه این اتفاقات به حجم جستجوی آن کلمه کلیدی کمک می کند، حتی اگر همان شخصی باشد که جستجو می کند.

با تعداد بازدیدهایی که اگر برای آن رتبه بندی کنید، برابری نمی کند – حتی اگر بتوانید رتبه 1 را کسب کنید، ترافیک شما از آن یک کلمه کلیدی به ندرت از 30 درصد حجم جستجوی آن فراتر می رود. و این در صورتی است که شما خوش شانس باشید.

این میانگین سالانه است – اگر در ماه دسامبر 120 هزار جستجو برای کلمه کلیدی وجود داشته باشد و در 11 ماه باقی مانده از سال هیچ جستجوی وجود نداشته باشد، حجم جستجوی ماهانه گزارش شده آن 10 هزار (120 هزار/12 ماه) خواهد بود.

این برای کشور خاص است – ابزارهای کلیدواژه اغلب حجم جستجو را برای کشور انتخاب شده نمایش می دهند. اما برخی از آنها همچنین گزینه ای برای نشان دادن حجم جستجوی جهانی دارند که مجموع حجم جستجو در همه کشورها است.

تقریباً هر ابزار تحقیق کلمه کلیدی دارای یک فیلتر حجم جستجو است که به شما امکان می دهد روی ایده های کلمه کلیدی با طیف خاصی از محبوبیت تمرکز کنید. دو مورد استفاده اصلی دارد:

فیلتر کردن کلمات کلیدی با حجم بسیار بالا – اگر سایت شما جدید است، احتمالاً نمی خواهید وقت خود را برای جستجوی کلمات کلیدی با بیش از 10 هزار جستجوی ماهانه تلف کنید زیرا احتمالاً برای شما بسیار رقابتی هستند.

فیلتر کردن به طور خاص برای کلمات کلیدی با حجم پایین – شاید بخواهید کلمات کلیدی غیررقابتی و کم حجم را پیدا کنید که به راحتی می توانید کمی ترافیک داشته باشید. اینها اغلب به عنوان “کلمات کلیدی دم بلند” نامیده می شوند.

کلمات کلیدی دم دراز یک نام آشنا در سئو هستند. و با این حال آنها اغلب نادیده گرفته می شوند. به نظر می رسد هیچ کس نمی خواهد دنبال یک کلمه کلیدی برود مگر اینکه حداقل صدها جستجو در ماه داشته باشد. چه رسد به اینکه حجم جستجوی آن صفر باشد.

چنین کلمات کلیدی “حجم صفر” تنها در صورتی که برای آنها رتبه بندی کنید، تعداد کمی بازدیدکننده در ماه به همراه خواهند داشت. اما موضوع این است که آنها جمع می شوند! اگر صد مقاله با هدف قرار دادن چنین کلمات کلیدی منتشر کنید، کل ترافیک سالانه شما ممکن است به چند هزار بازدیدکننده بسیار هدفمند اضافه شود.

نادیده گرفتن کلمات کلیدی با حجم کم جستجو یک اشتباه رایج تازه کار است. آنها به اندازه همتایان محبوب تر خود مفید هستند. اغلب حتی مفیدتر هستند، زیرا آنها خاص تر هستند و اغلب ارزش تجاری بالایی دارند.

نکته مهم دیگری که باید در مورد حجم جستجو به خاطر بسپارید این است که ممکن است از ابزاری به ابزار دیگر کمی متفاوت باشد. به این دلیل که هر ابزار این معیار را به روش های مختلف محاسبه و به روز می کند.

در مجموع، حجم جستجو یک معیار بسیار مهم در سئو است. بنابراین به شدت توصیه می کنم این مقاله اختصاصی که در مورد آن نوشتم را مطالعه کنید.

پتانسیل ترافیک

ایالات متحده آمریکا حجم جستجوی دو کلمه کلیدی زیر تقریباً برابر است:

این بدان معناست که میزان ترافیک جستجویی که ممکن است از هدف قرار دادن هر یک از آنها به دست آورید نیز باید تقریباً برابر باشد، درست است؟

خوب، نه کاملا.

بیایید صفحات با رتبه برتر را برای هر یک از این کلمات کلیدی انتخاب کنیم و میزان ترافیک جستجوی آنها را در ایالات متحده مقایسه کنیم. این را می توان به راحتی با کپی کردن URL های آنها در اکسپلورر سایت Ahrefs انجام داد.

و معلوم می شود که یکی از این صفحات در واقع تقریباً 5 برابر بیشتر از دیگری ترافیک جستجو دریافت می کند.

چطور ممکنه؟

خوب، صفحات وب در گوگل تنها برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی نمی کنند. اگر به دو اسکرین شات بالا با دقت نگاه کنید، خواهید دید که صفحه با رتبه برتر برای «صفحه فروش» با 55 کلمه کلیدی در گوگل رتبه بندی می شود (کاشی «کلمات کلیدی ارگانیک» را بررسی کنید). در حالی که صفحه با رتبه برتر برای «ارسال وب سایت به موتورهای جستجو» در مجموع 406 کلمه کلیدی مختلف در گوگل رتبه بندی می شود.

در اینجا برخی از آنها وجود دارد (همانطور که در گزارش کلمات کلیدی ارگانیک در Site Explorer مشاهده می شود):

هر پرس و جوی جستجویی که در ذهن داشته باشید، افراد مختلف آن را به گونه‌ای متفاوت بیان می‌کنند در حالی که اساساً به دنبال یک چیز می‌گردند. گوگل آنقدر باهوش است که این را بفهمد. و بنابراین، صفحه یکسانی را برای همه این عبارت‌های جستجوی مشابه رتبه‌بندی می‌کند.

ما این “پدیده” را در همان روز مطالعه کردیم و معلوم شد که صفحه متوسط ​​رتبه برتر نیز برای حدود هزار کلمه کلیدی مشابه رتبه بندی می کند.

این بدان معنی است که شما نباید کورکورانه به حجم جستجوی یک کلمه کلیدی تکیه کنید هنگام تخمین ترافیک جستجویی که صفحه شما قرار است در صورت کسب رتبه برای آن کسب کند. کاری که شما باید انجام دهید این است که صفحات با رتبه بالا را برای آن کلمه کلیدی بررسی کنید و ببینید که در مجموع چه میزان ترافیک جستجو را از همه تغییرات آن کلمه کلیدی که برای آن رتبه بندی می کنند، دریافت می کنند.

در اینجا در Ahrefs، ما فکر کردیم که در هنگام تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی باید به آن توجه کنیم که یک معیار اختصاصی برای پرداختن به آن ایجاد کرده ایم.

این «پتانسیل ترافیک» نامیده می‌شود و نشان می‌دهد که صفحه رتبه‌بندی بالای کلمه کلیدی شما چقدر ترافیک جستجو می‌گیرد.

در کاوشگر کلمات کلیدی Ahrefs، متریک پتانسیل ترافیک درست در کنار حجم جستجو قرار دارد. این باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود تا ببینید چه صفحه‌ای برای آن کلمه کلیدی در رتبه اول قرار می‌گیرد و در کل چقدر ترافیک جستجو دریافت می‌کند.

با این حال، حجم جستجو و معیارهای ترافیک پتانسیل هر دو کشور خاص هستند. بنابراین اگر نیاز به سنجش ترافیک جستجوی جهانی یک صفحه با رتبه برتر دارید، باید از Site Explorer با حالت «همه کشورها» انتخاب شده استفاده کنید.

مشکل کلمه کلیدی

متخصصان باتجربه سئو معمولاً به صورت دستی دشواری رتبه بندی هر کلمه کلیدی را می سنجند. یعنی با مشاهده نتایج جستجو برای هر کلمه کلیدی و تجزیه و تحلیل آنها. آنها عوامل مختلفی را برای قضاوت در مورد سخت یا آسان بودن رتبه بندی در نظر می گیرند:

هدف جستجو

عمق محتوا، ارتباط، تازگی، اقتدار

تعداد (و کیفیت) بک لینک ها

رتبه بندی دامنه

ویژگی های SERP

و غیره

این فرآیند از فردی به فرد دیگر متفاوت است، و هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه دقیقاً چه چیزی در اینجا مهم است و چه چیزی مهم نیست وجود ندارد.

ممکن است یک نفر معتقد باشد که رتبه بندی دامنه مهم است و دیگری ممکن است فکر کند که ارتباط بیشتر نقش دارد.

نظرات همچنین ممکن است بسته به نوع عبارت جستجویی که آن ها تجزیه و تحلیل می کنند متفاوت باشد، زیرا برای انواع مختلف پرس و جوها، گوگل چیزهای مختلفی را ترجیح می دهد.

همه اینها زندگی را برای سازندگان ابزار سئو کمی دشوار می کند، زیرا سعی می کنند مفهوم پیچیده و پیچیده رتبه بندی دشواری را به یک عدد دو رقمی ساده تقلیل دهند.

اما پس از صحبت با بسیاری از سئوکاران حرفه‌ای در مورد سیگنال‌هایی که نمره دشواری کلمه کلیدی کاربردی (KD) باید در آن لحاظ شود، متوجه شدیم که همه حداقل روی یک چیز توافق داشتند: بک لینک‌ها برای رتبه‌بندی بسیار مهم هستند.

بنابراین، در پایان، ما تصمیم گرفتیم امتیاز دشواری کلمات کلیدی (KD) خود را بر اساس تعداد وب‌سایت‌های منحصربه‌فردی که به 10 صفحه رتبه‌بندی برتر پیوند دارند، قرار دهیم.

همانطور که در تصویر بالا می بینید، KD مربوط به تعداد تخمینی از وب سایت های پیوند دهنده است که صفحه شما برای رتبه بندی در 10 سایت برتر نیاز دارد.

متوجه شدی؟ این تعداد تخمینی از وب سایت های پیوند دهنده نیست که برای رتبه 1 نیاز دارید. این عدد تخمینی است که شما باید در 10 رتبه برتر قرار بگیرید. رسیدن به شماره 1 یک نبرد کاملا متفاوت است.

بسیاری از افراد با تنظیم فیلتر از 0 تا 10 و تمرکز صرفاً بر روی ایده های کلیدواژه آسان از متریک KD سوء استفاده می کنند. اما در اینجا دلیل اجتناب از کلمات کلیدی با KD بالا ممکن است یک اشتباه باشد:

شما باید زودتر به دنبال کلمات کلیدی با KD بالا بروید، نه دیرتر – برای رتبه بندی کلمات کلیدی با KD بالا به بک لینک های زیادی نیاز دارید که زمان و منابع زیادی را می طلبد. بنابراین، ایجاد صفحه خود و شروع به تبلیغ آن در اسرع وقت مفید است. هر چه زودتر شروع کنید، زودتر به آنجا خواهید رسید.

به کلمات کلیدی با KD بالا به عنوان فرصت های پیوند نگاه کنید – این واقعیت که صفحات با رتبه بالا برای برخی از کلمات کلیدی دارای تعداد زیادی بک لینک هستند، نشانه ای از یک موضوع «با ارزش لینک» است. اگر چیزی اصلی در آن موضوع ایجاد کنید، احتمال زیادی وجود دارد که افراد زیادی به شما لینک دهند.

نتیجه نهایی این است: KD وجود ندارد که شما را از هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص تعیین کند. اینجاست تا به شما کمک کند تا درک کنید که برای رتبه‌بندی یک جستار معین (و همچنین «ارزش پیوند» یک موضوع معین) چه چیزی لازم است.

فقط بدانید که همیشه باید قبل از رفتن به دنبال کلمات کلیدی به صورت دستی آنها را ارزیابی کنید و برای تصمیم گیری نهایی خود صرفاً به نمره دشواری ابزاری تکیه نکنید. هیچ امتیاز واحدی نمی تواند پیچیدگی الگوریتم رتبه بندی گوگل را به یک عدد تقطیر کند. مراقب سازندگان ابزاری باشید که چیز دیگری را پیشنهاد می کنند.

هزینه به ازای هر کلیک (CPC)

هزینه به ازای هر کلیک (CPC) نشان می‌دهد که تبلیغ‌کنندگان چقدر حاضرند برای یک کلیک بر روی تبلیغی که در بالای نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی نمایش داده می‌شود، بپردازند. این بیشتر یک معیار برای تبلیغ‌کنندگان است تا SEOs، اما می‌تواند به عنوان یک پروکسی مفید برای ارزش یک کلمه کلیدی باشد.

به عنوان مثال، کلمه کلیدی “نرم افزار مدیریت پروژه” دارای CPC بسیار بالایی معادل 30 دلار است. این به این دلیل است که به نظر می رسد افرادی که آن را جستجو می کنند به دنبال محصولی برای خرید هستند.

اما برای «روش‌های مدیریت پروژه» داستان متفاوتی است. این به وضوح یک جستجوی اطلاعاتی است، و احتمال فروش نرم افزار مدیریت پروژه شما به این افراد زیاد نیست – بنابراین، CPC بسیار پایین تر از 6 دلار است.

یکی از چیزهای مهمی که باید در مورد CPC بدانید این است که نسبت به حجم جستجو بسیار ناپایدارتر است. در حالی که تقاضای جستجو برای اکثر کلمات کلیدی تقریباً ماه به ماه ثابت می ماند، CPC آنها می تواند هر لحظه تغییر کند زیرا شرکت های بیشتری برای آنها تبلیغات نمایش می دهند.

این بدان معنی است که مقادیر CPC که در ابزارهای مختلف SEO مشاهده می کنید، صرفاً عکس های فوری در زمان هستند و به خصوص دقیق نیستند. اگر می‌خواهید داده‌های CPC را در زمان واقعی دریافت کنید، توصیه می‌شود از AdWords استفاده کنید.

یک گام بسیار مهم در تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، شناسایی نوع صفحه ای است که باید ایجاد کنید تا شانس خود را برای رتبه بندی به حداکثر برسانید. و اگر می توانید از آن صفحه برای هدف قرار دادن گروهی از کلمات کلیدی مرتبط به یکباره استفاده کنید. یا شاید چند صفحه اضافی ایجاد کنید تا برخی از کلمات کلیدی را به صورت جداگانه هدف قرار دهید.

بیایید بررسی کنیم که چگونه آن چیزها را تعیین می کنید.

1.موضوع والد را مشخص کنید

فرض کنید کلمات کلیدی زیر را در لیست خود دارید:

به نظر می رسد همه این جستجوهای جستجو در مورد یک موضوع صحبت می کنند: “قهوه زده شده”. اما آیا این بدان معناست که یک صفحه می تواند رتبه خوبی برای همه این کلمات کلیدی داشته باشد؟ یا شاید شما نیاز به ایجاد صفحات جداگانه برای هدف قرار دادن هر یک از آنها به طور جداگانه داشته باشید؟

پاسخ تا حد زیادی به نحوه مشاهده این کلمات کلیدی توسط گوگل بستگی دارد. آیا آنها را به عنوان بخشی از همان موضوع می بیند؟ یا آنها را به عنوان موضوعات فردی می بیند؟

با جستجوی تک تک این کلمات کلیدی و مقایسه نتایج جستجو می توانید به این موضوع پی ببرید. برای مثال، بیایید نتایج جستجوی کلمه کلیدی “قهوه زده شده” را با کلمات کلیدی “دستور پخت قهوه زده شده” مقایسه کنیم

صفحات با رتبه برتر برای هر دو کلمه کلیدی تقریباً یکسان هستند. این بدان معناست که گوگل عبارت جستجوی «دستور پخت قهوه زده شده» را به عنوان یک موضوع فرعی از یک سؤال عمومی تر، «قهوه زده شده» می بیند. بنابراین می توانید برای هر دو کلمه کلیدی با یک صفحه رتبه بندی کنید.

اکنون بیایید نتایج جستجوی “قهوه زده شده” را با “قهوه زده شده بدون شکر” مقایسه کنیم:

این بار، مطلقاً هیچ متقاطع بین دو SERP وجود ندارد. این بدان معناست که “قهوه زده شده بدون شکر” بخشی از یک موضوع گسترده تر “قهوه زده شده” نیست. یا حداقل گوگل اینطور فکر نمی کند. این بدان معناست که اگر می‌خواهید هر دوی این کلمات کلیدی را هدف قرار دهید، باید دو صفحه جداگانه ایجاد کنید.

مقایسه نتایج جستجو برای کلمات کلیدی به ظاهر مرتبط راهی عالی برای درک اینکه چقدر به هم مرتبط هستند و اینکه آیا باید آنها را با یک صفحه یا چند صفحه هدف قرار دهید، است. اما انجام این کار برای صدها کلمه کلیدی می تواند یک کار نسبتاً دلهره آور باشد.

به همین دلیل است که ما یک ویژگی مفید را در Keywords Explorer ایجاد کردیم، که به شما کمک می کند تشخیص دهید که آیا کلمه کلیدی که به آن نگاه می کنید بخشی از یک موضوع گسترده تر است یا به جای آن، شایسته یک صفحه اختصاصی برای خودش است.ما آن را موضوع والد می نامیم.

روشی که ما موضوع اصلی یک کلمه کلیدی را شناسایی می کنیم بسیار ساده است. صفحه‌ای را که رتبه 1 را برای آن کلمه کلیدی دارد، می‌گیریم و جستجو می‌کنیم که آیا جستجوی محبوب‌تری وجود دارد که ترافیک جستجو را از آن دریافت می‌کند.

بنابراین برای کلمه کلیدی “دستور پخت قهوه زده شده”، ما تشخیص داده ایم که صفحه با رتبه برتر آن برای کلمه کلیدی محبوب تر، “قهوه زده شده” نیز در بالاترین رتبه قرار دارد. چیزی که برای کلمه کلیدی “قهوه زده شده بدون شکر” صدق نمی کند. معلوم شد که برای خودش یک موضوع والدین است.

قابلیت Parent Topic برای گروه بندی لیست های بزرگی از کلمات کلیدی در خوشه های به اصطلاح موضوعی بسیار مفید است. اما توصیه نمی کنیم کورکورانه آن را دنبال کنید. و در اینجا دلیل آن است.

اما بیایید نگاهی به صفحات با رتبه برتر کلمه کلیدی “قهوه زده شده چیست” بیندازیم:

درست در موقعیت شماره 3، صفحه‌ای را می‌بینیم که دقیقاً برای هدف قرار دادن آن عبارت جستجوی خاص “قهوه زده شده چیست” بهینه شده است. در حالی که صفحات بالا و پایین آن در واقع یک اصطلاح کلی تر را هدف قرار می دهند: “دستور پخت قهوه زده”.

بنابراین، اگر احساس می کنید که یک موضوع فرعی خاص ممکن است واقعاً شایسته یک صفحه اختصاصی باشد، فقط ریسک کنید و آن را دنبال کنید! ممکن است به خوبی نتیجه دهد.

2.هدف جستجو را مطالعه کنید

فرض کنید کلمات کلیدی زیر را در لیست خود دارید:

اکنون باید بدانید که کدامیک باید به بهترین شکل در مقالات وبلاگ اطلاعاتی مورد هدف قرار گیرد و کدام صفحات محصول یا دسته بندی باشند.

برای برخی از کلمات کلیدی، این امر بدیهی است. شما یک صفحه محصول برای “نحوه دم کردن قهوه سرد” ایجاد نمی کنید زیرا جستجوگران به وضوح به دنبال یک آموزش هستند.

اما در مورد کلمه کلیدی مانند “قهوه عربیکا” چطور؟ آیا جستجوگران اطلاعات می خواهند یا می خواهند مقداری بخرند؟ در سئو به این می گوییم مطالعه هدف جستجو.

احتمالاً گوگل راه‌هایی برای شناسایی آنچه که جستجوگران می‌خواهند برای هر عبارت جستجوی مشخصی ببینند، دارد. و هر صفحه ای که هدف جستجو را به بهترین نحو برآورده کند، به بالای نتایج جستجو شناور می شود. بنابراین روشی که می‌توانید هدف جستجو در پشت برخی از کلمات کلیدی را تعیین کنید، با نگاه کردن به صفحات با رتبه برتر است.

بیایید به SERP برای “قهوه عربیکا” نگاه کنیم:

در اینجا ما هر دو را داریم: صفحات اطلاعاتی و فروشگاه های آنلاین. در سئو، ما به این هدف جستجوی شکسته می گوییم. به این معنی است که ممکن است بتوانید برای این کلمه کلیدی با هر یک از دو نوع صفحه رتبه بندی کنید.

اما تعیین دقیق هدف جستجوی مناسب به شناسایی نوع صفحه مناسب برای یک پرس و جو خاص ختم نمی شود. در حالت ایده آل، شما می خواهید متغیرهای زیر را فاکتور بگیرید:

نوع – به عنوان مثال، پست وبلاگ، صفحه محصول، صفحه دسته، صفحه فرود، ابزار آنلاین و غیره.

قالب – به عنوان مثال، راهنما، فهرست، اخبار، بررسی، مقایسه و غیره.

زاویه – این چرخش منحصر به فرد شما در یک موضوع مشخص است.

در اینجا یک مثال خوب از زاویه محتوای غالب آورده شده است. در نتایج جستجو برای “چگونه لاته درست کنیم”، شخصی بر روی تهیه یک لاته کامل تمرکز کرده است، در حالی که شخص دیگری تصمیم گرفته است که نحوه انجام آن را بدون دستگاه اسپرسوساز به اشتراک بگذارد.

اما اگر زاویه زیر را برای مقاله خود امتحان کنید، چه می‌شود: «چگونه یک لاته مانند گوردون رمزی بسازیم». شاید برخی افراد این را بهتر از “کامل” بدانند و روی صفحه شما کلیک کنند؟

همانطور که می توانید بگویید، دلیل اینکه شما نیاز به تجزیه و تحلیل هدف جستجوی یک کلمه کلیدی دارید ان است که لزوماً آن را به یک T دنبال نکنید.

اگر نظر محکمی در مورد هدف جستجوی یک عبارت جستجوی معین دارید، اما به نظر می رسد هیچ یک از صفحات با رتبه برتر آن را دنبال نمی کنند، به شهود خود فرصت دهید. حتی اگر صفحه شما با آنچه قبلاً وجود دارد متفاوت باشد، ممکن است Google به آن فرصت دهد و آن را به برخی از جستجوگران نشان دهد. و اگر آنها آن را دوست داشته باشند، صفحه شما جایگاه خود را در SERP حفظ می کند.

اولویت بندی فهرست کلمات کلیدی و تصمیم گیری در مورد جایی که باید تلاش خود را در ابتدا سرمایه گذاری کنید، احتمالاً ساده ترین و بسیار “انفرادی” ترین بخش فرآیند تحقیق کلمات کلیدی است.

فقط موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت:

پتانسیل ترافیک تخمینی این کلمه کلیدی چقدر است؟

دشواری رتبه بندی چیست؟ با چه کسی رقابت می کنید؟

برای ایجاد یک صفحه عالی چه چیزی لازم است؟ یا شاید شما قبلاً یکی دارید و باید بهبود یابد؟

ارزش تجاری این کلمه کلیدی چقدر است؟ از رتبه بندی برای آن چه چیزی بدست می آورید؟

این آخرین نکته بسیار مهم است. در حالی که حجم جستجو، پتانسیل ترافیک، سختی رتبه بندی و هدف جستجو همه ملاحظات مهمی هستند، شما همچنین باید در نظر بگیرید که چه رتبه ای برای این کلمه کلیدی برای کسب و کار شما ارزش دارد.

چگونه پتانسیل تجاری یک کلمه کلیدی را بسنجیم

بسیاری از بازاریابان ارزش یک کلمه کلیدی را با ترسیم آن به اصطلاح سفر خریدار، یعنی فرآیندی که افراد قبل از خرید طی می کنند، قضاوت می کنند. عقل متعارف می گوید هر چه افراد زودتر در سفر خود باشند، احتمال خریدشان کمتر است.

در اینجا یک چارچوب محبوب سفر خریدار آمده است:

Top of the Funnel (TOFU) – مردم به دنبال اطلاعات کلی در مورد موضوع هستند.

وسط قیف (MOFU) – مردم در حال تحقیق در مورد راه حل های موجود برای مشکل خود هستند.

پایین قیف (BOFU) – مردم به دنبال خرید یک محصول یا خدمات خاص هستند.

کلمات کلیدی TOFU معمولاً حجم جستجوی بالایی دارند اما نرخ تبدیل پایینی دارند (یعنی “تحقیق کلمات کلیدی” که 5700 جستجو ماهانه دارد). در حالی که کلمات کلیدی BOFU بسیار سودآور هستند، اما حجم جستجوی آنها بسیار کمتر است (به عنوان مثال، “بهترین ابزار تحقیق کلمه کلیدی” که 800 جستجو ماهانه دارد).

در Ahrefs، ما فکر می کنیم که این نوع چارچوب نسبتا محدود کننده و شاید حتی گمراه کننده است.

در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد:

اول، این واقعیت که شخصی به دنبال یک اصطلاح TOFU مانند “تحقیق کلمات کلیدی” است به این معنی نیست که شما نمی توانید محصول خود را برای او تبلیغ کنید. (این دقیقاً همان کاری است که من در همین مقاله با تمام ذکرهای کاوشگر کلمات کلیدی ما انجام دادم.)

دوم، اختصاص دادن یک برچسب معین TOFU، MOFU یا BOFU به هر کلمه کلیدی بسیار چالش برانگیز است زیرا همه چیز همیشه آنقدر واضح نیست. به عنوان مثال، “بهترین ابزار تحقیق کلمه کلیدی” می تواند یک کلمه کلیدی MOFU یا BOFU برای ما باشد. . به این بستگی داره که شما چه طور به این نگاه کنید

سوم، برخی از بازاریابان تعریف خود از TOFU را به حدی گسترش می دهند که در نهایت موضوعات کاملاً نامرتبط را پوشش می دهند. به عنوان مثال، افراد حاضر در HubSpot مقالاتی نوشته‌اند که کلمات کلیدی زیر را هدف قرار داده‌اند: «جمله‌های معروف»، «بازی‌های یخ‌شکن» و از همه خنده‌دارتر، «اموجی شانه انداختن».

در اینجا در Ahrefs، ما راه خود را برای تعیین ارزش تجاری یک کلمه کلیدی توسعه داده ایم.

ما آن را “پتانسیل کسب و کار” می نامیم، و این یک امتیاز ساده از 0 تا 3 است، که نشان می دهد در حین پوشش یک کلمه کلیدی مشخص، چقدر آسان خواهد بود که محصول خود را مطرح کنیم.

برای اینکه کاملاً با شما صادق باشم، گاهی اوقات وقتی موضوعات وبلاگ خود را بر اساس این مقیاس نمره می دهیم، بحث های داخلی در تیم خود داریم. و با این حال ما هنوز آن را به هر یک از این چارچوب‌های مرسوم «سفر خریدار» ترجیح می‌دهیم.

ابتدا باید روی کدام کلمات کلیدی کار کنید؟

متاسفانه، هیچ پاسخ مستقیمی برای این سوال وجود ندارد. همانطور که سئوکاران دوست دارند بگویند، “این بستگی دارد.”

آیا روی یک وب سایت کاملاً جدید کار می کنید یا یک تجارت تاسیس شده؟

آیا شما تنها بازاریاب هستید یا تیم بزرگی را مدیریت می کنید؟

آیا شما مسئول تبدیل های واقعی یا ارائه سرنخ های جدید به تیم فروش هستید؟

چقدر سریع برای نشان دادن نتایج نیاز دارید؟

تحقیق کلمات کلیدی اقدامی برای متعادل کردن شرایط منحصر به فرد شما با مجموعه ای از معیارها و مفاهیم است که ما به تازگی به آنها پرداختیم: پتانسیل ترافیک، دشواری کلمه کلیدی، پتانسیل تجاری و هدف جستجو.

در برخی موارد، کار شما این است که تا حد امکان ترافیک بیشتری را با بیشترین سرعت ممکن به دست آورید، که به یافتن کلمات کلیدی با حجم بالا و کم مشکل ختم می شود. در مواقع دیگر، باید روی سرنخ ها یا تبدیل ها تمرکز کنید، در این صورت پتانسیل تجاری مهم ترین معیاری است که باید روی آن تمرکز کنید.

تحقیق کلمات کلیدی فرآیند یافتن کلمات کلیدی “به راحتی رتبه بندی” نیست. این فرآیند یافتن کلمات کلیدی است که بیشترین معنا را برای کسب و کار شما دارد.

همچنین باید اهداف رتبه بندی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشید. اگر فقط روی اهداف کوتاه مدت تمرکز کنید، هرگز برای پردرآمدترین کلمات کلیدی رتبه نخواهید داشت. اگر فقط روی اهداف میان مدت و بلندمدت تمرکز کنید، سال ها طول می کشد تا هر ترافیکی به دست آورید.

تحقیق در مورد کلیدواژه بدون ابزارهای تخصصی عملا غیرممکن است. و اگر تازه شروع به کار کرده اید یا بودجه کمی دارید، در اینجا چند ابزار رایگان تحقیق کلمات کلیدی برای شما آورده شده است:

کنسول جستجوی گوگل – تمام عبارت های جستجویی را که وب سایت شما در حال حاضر برای آنها رتبه بندی می کند و از آنها کلیک می کند را نشان می دهد.

Ahrefs Webmaster Tools – این طرح رایگان ما است که بسیار شبیه به کنسول جستجوی گوگل است. اما به غیر از اینکه به شما نشان دهیم که وب سایت شما برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می شود، ما همچنین نمرات دشواری کلمات کلیدی (KD) آنها را به شما نشان می دهیم.

Google Keyword Planner – ابزاری برای کسانی است که می خواهند تبلیغات را در گوگل اجرا کنند. اما سئوکارها نیز می توانند از استفاده از آن مقداری ارزش کسب کنند.

مولد کلمات کلیدی – ابزار رایگان ما برای تولید ایده های کلیدواژه.

جستجوگر دشواری کلمه کلیدی – ابزار رایگان ما برای بررسی درجه سختی یک کلمه کلیدی.

و هنگامی که واقعاً در مورد افزایش ترافیک جستجوی وب سایت خود جدی شدید، مطمئن شوید که برای Ahrefs ثبت نام کرده و به Keywords Explorer یک چرخش بدهید. این ابزار تقریباً همه چیزهایی را که برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی در سطح متخصص و کشف برخی ایده‌های کلیدی سودآور نیاز دارید، دارد.

غذای کلیدی

اگر می‌خواهید ترافیک جستجو را به دست آورید، باید در موضوعاتی که افراد در جستجوی آن هستند محتوا ایجاد کنید.

بهترین راه برای شروع فرآیند تحقیق کلمات کلیدی خود این است که بررسی کنید چه کلمات کلیدی ترافیک جستجو را برای رقبای شما به ارمغان می آورند.

ابزارهای حرفه ای تحقیق کلمات کلیدی دارای پایگاه داده های گسترده ای از کلمات کلیدی هستند و می توانند میلیون ها ایده برای کلمات کلیدی را به شما نشان دهند که حاوی کلمات کلیدی اصلی شما هستند.

حجم جستجو یک معیار مهم برای درک محبوبیت یک کلمه کلیدی است. اما اگر می‌خواهید پیش‌بینی کنید که چه میزان ترافیک جستجو از رتبه‌بندی برای آن به دست می‌آورید، باید به پتانسیل ترافیک نگاه کنید.

مشکل کلمه کلیدی به شما کمک می کند تا بسنجید که برای اینکه صفحه خود در رتبه 10 برتر قرار گیرد به چند لینک نیاز دارید. اما این عدد دو رقمی ساده نمی تواند به شما پاسخی به این سوال بدهد: «چگونه رتبه # را کسب کنیم. 1 در گوگل؟”

هنگامی که چندین کلمه کلیدی مرتبط را هدف قرار می دهید، بسیار مهم است که بدانید آیا آنها بخشی از یک موضوع هستند و بنابراین، می توان همه آنها را با یک صفحه هدف قرار داد. یا اگر آنها موضوعات متمایز خود را نشان می دهند و بنابراین، هر کدام شایسته یک صفحه اختصاصی هستند.

مطالعه هدف جستجوی هر کلمه کلیدی به شما کمک می کند تا بهتر بفهمید چه نوع صفحه ای را باید ایجاد کنید تا بهترین رضایت جستجوگران را جلب کنید.

امتیاز پتانسیل کسب و کار یک راه بسیار موثر برای اولویت بندی لیست ایده های کلیدواژه شما است. این نشان می دهد که ارائه محصول یا خدمات خود در حین ایجاد محتوا برای یک کلمه کلیدی چقدر آسان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *